Kako smo izgubili najveću nekropolu stećaka u Bosni i Hercegovini?

Piše: Emir Medanhodžić

Znate li koja nekropola stećaka je bila najveća u Bosni i Hercegovini?

To je bila nekropola Mramorje u Bosanskom Grahovu sa oko 1000 stećaka!

MRAMORJE (Mramorsko groblje) nalazi se u selu Ugarci, Bosansko Grahovo, oko 1 km od centra grada prema Livnu. Prema popisu S. M. Babića iz 1892. godine, na ovoj lokaciji nalazilo se oko 1000 stećaka. Ovdje su pronađeni i ilirska gradina, fragmenti kapitela, ostaci rimskog naselja te novac, između ostalog iz vremena Augusta (27. p. n. e. – 14. n. e.) i Titusa (79–81), što svjedoči o dugom historijskom kontinuitetu života na ovom prostoru.

Prema popisu Bešlagića iz 1971. godine, ovdje je bilo očuvano još samo oko 100 stećaka (20 sanduka, 79 ploča i 1 sljemenjak), jer je u međuvremenu moderni put presjekao nekropolu, a Srpska pravoslavna crkva izgradila moderno groblje na njenom dijelu.

Stećci su oštećeni, pomjerani i utonuli u zemlju.

Trenutno (2026. godine) na nekropoli je ostalo svega tridesetak stećaka, što predstavlja jednu od najvećih devastacija nekropole stećaka u historiji Bosne i Hercegovine. Neka nam je svima na čast, a posebno institucijama i organizacijama zaduženim za zaštitu kulturne baštine!

Zahvaljujem se svom prijatelju Rešadu iz Bihaća koji je, na moju molbu, obišao i fotografisao ovu nekropolu.